alt srp, 10 2023

Proč se věnovat péči o zuby a dásně

Hej všichni! Tak jako tak, nést na svých bedrech velikost vlastní péče o zoubky je něco, co mnoho z nás berem lehce. Jenže víte, že tak malá věc jako zubní kámen může mít vážné dopady na naše celkové zdraví? Zaměřme se na to dnes, protože mě zrovna navštívila moje radost - zubní hygienistka. A věřte mi, radost to byla opravdu velká! (No dobrá, možná jsem trochu sarkastická.)

Co je to zubní kámen a jak vzniká

Milí čtenáři, vkládám do toho všechno, co mám, aby mi neunikl ani ten nejmenší detail. Prý zubní kámen je vlastně nahromadění bakterií a minerálů z našeho slinu. Je to takový nepříjemný tvrdý film, který se může tvořit na povrchu zubů. Nejčastěji se objevuje v blízkosti dásní a vežete se na tom, že je zcela neškodný ... až do chvíle, kdy zčerná a způsobí vážné problémy!

Problémy související s černým zubním kamenným

Potřebujete vědět, kde vás černý zubní kámen může dovést. Může být příčinou zubních chorob, jako jsou zubní kaz nebo parodontitida. Navíc se může stát, že pokud jeho stav pokročí, může způsobit závažné problémy s celkovým zdravím, jako jsou srdeční onemocnění, diabetes a dokonce může zvyšovat riziko vzniku některých typů rakoviny.

Zubní kámen a srdeční onemocnění

Tato informace mě opravdu šokovala! Jak mile to bakterie z černého zubního kamene proniknou do krevního oběhu, mohou se dostat až do srdce a způsobit tam infekci. Toto je důvod, proč mohou být lidé s periodontitidou více náchylní k srdečním onemocněním. Úchvatné, že? Nikdy bych si nepomyslela, že moje zuby mohou být v takovém spojení se srdcem.

Zubní kámen a diabetes

Navíc, když mám bakterie v ústech, jak bakterie z černého zubního kamene, může to způsobit zánětlivé procesy v těle, které mohou zhoršovat kontrolu cukru v krvi. V důsledku toho může zubní kámen docela nepříjemně zkomplikovat diabetes.

Zubní kámen a riziko rakoviny

Některé studie naznačují, že existuje spojitost mezi zubním kamenem a zvýšeným rizikem některých typů rakoviny. Bakterie mohou způsobit zánět, který může být spouštěčem pro růst rakovinných buněk. Já vím, já vím, také doufám, že je to jen strašidelný horor, ale je lepší být na straně bezpečnosti, že?

Prevence a léčba černého zubního kamene

Teď, když jsme prošli všemi temnými věcmi, které by nás mohly potkat (děsivé, že?), Pojďme si promluvit o tom, jakým způsobem se můžeme vyhnout tomuto nepřáteli našeho zdraví. Nemusíte mít obrněný plášť nebo zazpívat nějaké kouzlo, i když to může být zábavné. Je to vlastně docela jednoduché - pravidelné čištění a péče o ústní zdraví.

Důkladné čištění zubů

Abychom předešli tvorbě zubního kamene, čištění zubů, a to nejen jednou denně, ale ráno I večer je klíčové. Musíme se dostat k těm zákeřným bakteriím, než budou mít šanci se vůbec usadit a začít tvořit svůj hrad kamenů. Takže čistíme zuby pečlivě a důkladně, vždy po dobu nejméně dvou minut. Myslím, že je to velkou výzvou, kdo to vydrží skutečně tak dlouho!

Použití dentální nitě

Ale to ještě nestačí! Že by se někdo mohl chlubit, že se nikdy nepokoušel vylézt z úst s nití stucknutou mezi zuby? Vím, je to někdy boj, ale dentální nit je skvělým nástrojem, který nám umožňuje se dostat do těch oblastí, kde se zubní kartáček prostě nedostane. Nechci tu nikoho vinnit, ale kolik z nás opravdu používá nit každý den?

Zubní hygiena u odborníka

A konečně, profesionální péče od našich oblíbených zubních hygienistů. Jsem si jistá, že jakmile se objektivně zamyslíme nad tím, kolik času strávíme péčí o naše zoubky, dojdeme k závěru, že návštěva zubní hygienistky jednou za půl roku je v podstatě nejmenší věc, kterou můžeme pro naše zdraví udělat.

Závěrem

A tak, milí čtenáři, doufám, že máte po přečtení tohoto článku lepší přehled o významu péče o zdraví úst. Není to jen otázka bílých zubů a svěžího dechu. Péče o naše zuby může skutečně ovlivnit naše celkové zdraví a kvalitu života. Takže si vzpomeňte na to příště, když si budete čistit zuby. A nezapomeňte na dentální nit! Buďte dobrí se svým zdravím, tak jako já.