alt lis, 7 2023

Magická žlutá moička: kurkuma

Kurkuma, tato krásná žlutá kořeněná rostlina, známá také jako indický šafrán, je nejenom skvělým zdrojem zdraví prosycujících látek, ale také vizuálně atraktivním doplňkem každé kuchyně. Je to jako by jste si do ledničky postavili malý obrať kouzelný les. Ale jako každé kouzlo, i tohle má svoje limity. A tak existují lidé, pro které kurkuma nejenom nebude přínosem, ale může způsobit i komplikace. Takže pojďme se podívat, kdo vlastně nemůže kurkumu jíst?

Kurkumu a buddhismus, aneb jak to všechno začalo

Kurkuma pochází z Indie, kde je dodnes nepostradatelnou součástí jejich denní stravy. Její konzumace má své kořeny už v buddhistických mnichů, kteří ji považovali za posvátnou a užívali ji k čištění těla a ducha. Moje první setkání s kurkumou bylo, jak jinak než na kulinářské škole v indickém Dharamsale. Byla jsem tam poprvé a kurkuma mě úplně omráčila. Bylo to jako najít poklad, když jsem se dozvěděla o všech těch úžasných zdravotních benefitech, které může přinést. Ale jak vždy, i tady platí, že co je moc, to je příliš.

Nesané a možné zdravotní komplikace z užívání kurkumy

Je důležité si uvědomit, že i když je kurkuma nádherně zdravá a účinná, u některých lidí může vyvolat nežádoucí reakce. Toto hlavně platí pro lidi trpící žlučníkovými kameny, protože kurkuma podporuje produkci žluči a může tak vést k ostrým bolestivým útokům. Další skupina, která by měla s užíváním kurkumy zacházet opatrně jsou lidé s diabetes. Kurkuma totiž snižuje hladinu cukru v krvi a tak může dojít k nebezpečně nízkým hladinám cukru. A jako poslední by měli být opatrní lidé se srdečními chorobami, jelikož kurkuma může způsobit zvýšený srdeční rytmus.

Co se stane, když se kurkuma spojí s léky

Jedna věc je jistá - a to je, že kdykoli používáte kurkumu, je důležité mít na paměti, že může interagovat s některými léky. Zejména pokud užíváte léky na ředění krve, je to potřeba konzultovat se svým lékařem. Kurkuma totiž může zesílit účinek těchto léků a dojít tak k nebezpečnímu krvácení. Stejně tak může negativně ovlivnit účinky některých léků na krevní tlak nebo diabetes. Moje zkušenost? Já sama jsem se setkala s tím, když jsem užívala kurkumu během léčby antibiotiky. Kurkuma výrazně snižuje jejich účinnost a tak jsem se ocitla v situaci, kde se moje zdravotní stav nelepšil, jak měl.

Hraniční případy: těhotenství a kojení

Jsem si jistá, že většina z vás, milé maminky nebo ty, které se teprve stanou, se ptá, zda je kurkuma v těhotenství a během kojení bezpečná. Odpověď je... "záleží". V malých množstvích, jako je, např. v kari, je kurkuma pro těhotné a kojící ženy absolutně bezpečná. Problém může nastat, když kurkumy konzumujete ve velkých množstvích jako doplněk stravy. Existují náznaky, že může stimulovat dělohu a způsobit tak potrat nebo předčasný porod. Takže i zde platí, že méně je někdy více.

Dodržujte rovnováhu: Jak kurkumu konzumovat tím pravým způsobem

Myslím, že po všem, co jsem napsala, jste si možná začali myslet, že byste kurkumu měli úplně zavrhout a vyhodit ji z vaší kuchyně. Ale věřte mi, není to tak. I přes všechny tyto upozornění, je kurkuma skvělá a hodně zdraví prospěšná. Jde však o to, jak ji konzumujeme., a proto vám nabízím pár tipů. Za prvé, pokud trpíte nějakou zdravotní stavem nebo užíváte léky, je vždy dobré poradit se se svým lékařem. Za druhé, pokud možno ji konzumujte v malých množstvích jako součást jídel. A konečně, je skvělé ji kombinovat s pepřem, který zvyšuje její absorpci do těla. A co Bruno, můj pes? No... on kurkumu zbožňuje. Ale dávám mu jen velmi malé množství a vždy se poradím s veterinářem. Takže i když existují lidé, kteří nemůžou kurkumu, většina z nás si může užívat jejích skvělých výhod - pokud dodržíme rovnováhu a postupujeme s rozumem.