alt lis, 7 2023

Úvod do světa neviditelných rovnátek

Mnohým z nás byla matkou zatrhána pravomoc nebo jsme se jako na prameni kyselky narazili na tu nepopulární zprávu od zubaře: "Potřebujete rovnátka." V předočasném pubertálním věku, kdy nás čekaly noční můry jménem popelnice, byla skutečnost, že musíme nosit rovnátka, stejně strašidelná jako postavu Freddyho Kruegera ve filmu Noční můra v Elm Street. Ale teď já, Eliška, přicházím s dobrou zprávou! Věřte či ne, díky pokrokům na poli stomatologie existují dnes rovnátka, která jsou takřka neviditelná.

Co jsou to neviditelná rovnátka?

Neviditelná rovnátka - známá také pod názvem Invisalign - jsou série průhledných, vyjímatelných alignerů uzpůsobených pro váš chrup, které postupně a jemně upraví vaše zuby do požadovaného tvaru a polohy. Každý Invisalign je vyroben ze silikonového pryskyřice se zaoblenými hranami pro maximální pohodlí. Vybrané prostřednictvím počítače vyškolí vaše zuby do nových pozic a postupně vytváří dokonalý úsměv.

Proč jít na neviditelná rovnátka?

Existuje mnoho důvodů proč se rozhodnout pro neviditelná rovnátka. Za prvé, jsou takřka neviditelné! Nemusíte se tedy obávat o svůj vzhled během léčby. Za druhé, neviditelná rovnátka lze snadno vyjmout pro jídlo, pití, čištění zubů a nitě. Také se nezachycují na jídlo jako tradiční rovnátka. Za třetí, přinášejí méně bolesti a nepohodlí, jelikož nepoužívají kovové dráty nebo sponky k posunu zubů. A naposledy, ale rozhodně ne méně důležité - průběh léčby je obvykle kratší než u klasických rovnátek!

Proces získání neviditelných rovnátek

Proces získání neviditelných rovnátek je relativně jednoduchý a přímý. Nejdříve je třeba navštívit zubního lékaře, který provádí Invisalign terapii. Tento stomatolog provede kompletní vyšetření vaší pusy, zjistí váš zdravotní stav a diskutuje o vašich možnostech. Poté, pokud budete v souladu s tímto způsobem léčby, se provede snímek vašich zubů a podle tohoto snímku se vytvoří sérii alignerů. Tyto alignery budete nosit po dobu dvou až třinácti měsíců, v závislosti na závažnosti vaší situace. Každé dva týdny dostanete nový, lehce upravený aligner, který pomalu mění polohu zubů, dokud nedosáhnou žádoucího umístění.

Péče o neviditelné rovnátka

Péče o neviditelné rovnátka je relativně jednoduchá. Musíte je vyndávat, když jíte, pijete něco jiného než vodu, čistíte si zuby a nití. Je důležité, abyste alignery udržovali čisté a hygienické, do čehož je započítáno pravidelné čištění měkkým kartáčkem a vlažnou vodou. Není doporučeno používat zubní pastu, protože by mohla znečistit alignery. Měli byste s sebou nosit pouzdro na aligner, kdykoli je vyndáte, abyste je neztratili nebo poškodili. Pokud se aligner ztratí nebo poškodí, kontaktujte co nejdříve svého zubního lékaře.

A teď malý osobní příběh na závěr - já sama jsem jako teenagerka prošla léčbou klasickými rovnátky a byla to celkem výzva. Když jsem nedávno zjistila, že pro rovnání zubů existuje taková elegantní alternativa jako jsou neviditelné rovnátka, rozhodla jsem se to zkusit. Musím říct, že rozdíl je obrovský! Metoda je mnohem méně invazivní a také méně nepříjemná. Pokud se někdo pochybuje, zda jít na tomto způsobu léčby, doporučuji to z celého srdce.