alt srp, 10 2023

Poznání zubního kamene

Někteří z vás si určitě říkají, co to vlastně je ten zubní kámen a proč se ho tak všichni bojíme. Je to akumulace bakterií, které se usazují na zubech a začínají tam stavět svůj malý dům - zubní plak. A víte co se pak stane? Ten plak se postupem času stane kamenem! Ano, tak jako z měkkého těsta vyroste pevný chléb, tak i z měkkého plaku se stane tvrdý kámen. A to je začátek všech našich problémů.

Vznik zubního kamene a důsledky jeho ignorování

Do děsivé proměny měkkého plaku na tvrdý kámen dochází díky minerálům v naší slině. Ty se do plaku postupně ukládají a přeměňují jej na kámen. A to je moment, kdy rychlý zásah zubního lékaře začíná být nezbytný. Pokud totiž necháme zubní kámen, kde je, může dojít k řade nepěkných věcí, jako je bolest zubů, otoky dásní nebo zhoršené dýchání.

Odbourávání zubního kamene u zubního lékaře

Zubní kámen je něco, čeho se doma nezbavíte jen tak. Potřebujete pevnou ruku profesionála. Proč? No, například proto, že byste si mohli dásně poškodit nebo dokonce zub vylomit, pokud byste to s odstraňováním přehnali. To už by bylo opravdu hodně nepříjemné a nechcete to zažít. Navíc by vám zubní lékař mohl objasnit, proč se u vás zubní kámen vůbec tvoří a jak mu to příště předejít.

Buďte svému zubnímu kameni o krok napřed

Vaše prevence zubního kamene by měla být sama o sobě plnohodnotnou prací! Řádné čištění zubů po každém jídle, používání zubního nitra a třeba i ústního vodíčka, to všečko vás může uchránit před návštěvou zubního lékaře jen kvůli odstranění zubního kamene. Ale nezapomínejte, pravidelné návštěvy zubního lékaře jsou pro zdraví našich úst stejně důležité!

Moje zkušenosti s bojem proti zubnímu kameni

Povím vám tajemství - i já sama jsem se již s tímto nepřítelem setkala a to rovnou dvakrát! Ale vy jste věděli, že zubní kámen může být i genetický? Ano, a já jsem právě ten případ. Ačkoliv jsem si vždy důsledně čistila zuby a dbala na jejich hygienu, zažila jsem několik nepříjemných návštěv u zubního lékaře. Nyní vím, co je to zubní kámen a jak se mu lze vyhnout. Ale co je nejlepší? Můžu o své zkušenosti informovat vás a tím vám usnadnit cestu k zdravým a krásným zubům.