alt zář, 29 2023

Základní informace o zubním kameni

Vzhledem k tomu, že se můj chameleon Emil nikdy nemusí obávat zubního kamene, můžu se plně soustředit na mé a Jakubovo dentální zdraví. Pakliže hledáte základní informace o zubním kameni, jste na správném místě - tak pokračujme!

Zubní kámen je tvrdý kus mineralizovaného zubního plaku. K jeho tvorbě dochází v důsledku nedbalé nebo nedostatečné ústní hygieny. Pokud plak není pravidelně odstraňován, začne se mineralizovat a stává se zubním kamenem. Může být jak nad tak pod dásňovou hranicí a bývá obvykle žluté nebo hnědé barvy. Pokud ho necháme bez povšimnutí, může vést k vážným dentálním problémům, včetně zánětu dásní a ztráty zubů.

Gle na tvůj jazyk!

Asi vás překvapí, že tím, kde vše začíná, je váš jazyk. Nezapomeňte, to co jíme, pije, kouříme nebo jakýkoliv jiný materiál, který konzumujeme, se prvně setkává s našimi jazyky. Pouhé čištění zubů nestačí na to, aby se zbavily všechny bakterie a zbytky jídla v našich ústech. Skutečný zločinec je vlastně ve vaší pusince skrýt!

Osobně jsem měla vždy tendenci přehlížet svůj jazyk při čištění zubů. Ale když mi Jakub před několika lety podaroval jazykový škrabka na Vánoce (ano, opravdu), začala jsem tento aspekt ústní hygieny brát vážněji. A věřte mi, že se to vyplatí.

Faktory přispívající k tvorbě zubního kamene

Existuje několik faktorů, které mohou přispět k tvorbě zubního kamene. Některé z nich můžeme ovlivnit, zatímco jiné ne. K faktorům, které mohou přispět k jeho tvorbě, patří nevhodná strava, nedostatečná ústní hygiena, genetika, kouření nebo určité léky.

Snažím se vždy udržovat dobrou ústní hygienu a zdravou stravu, ale občas se nedá vše zvládnout. Například na rodinných oslavách často nemůžu odolat Jakubovým skvělým koláčům. Ale nehrozte se, pokud občas podlehnete sladkému pokušení, důležité je dodržování správné ústní hygieny a pravidelné navštěvování zubního lékaře.

Jak odstranit zubní kámen?

Odstranění zubního kamene je úkol pro profesionály. Ačkoliv existují na trhu různé produkty, které slibují odstranění zubního kamene doma, není to něco, co bych doporučovala. Riziko poškození zubů a dásní je příliš velké.

Zubní kámen by měl odstraňovat vždy zubní lékař nebo dentální hygienistka pomocí speciálních nástrojů a ultrazvuku. Je to bezpečný a účinný způsob, jak se zbavit zubního kamene a zlepšit tak zdraví a vzhled vašich zubů.

Prevence je lepší než léčba

Prevence je vždy lepší než léčba. Platí to pro mnoho věcí, a zubní kámen není výjimkou. Pravidelné čištění zubů, používání dentálního nitra, vyhýbání se sladkostem a kouření, správná strava a pravidelné kontroly u zubního lékaře, to jsou všechno věci, které nám mohou pomoci předejít tvorbě zubního kamene.

Alespoň tak nám to neustále připomíná náš zubní lékař. Jakub a já ho za to moc rádi posloucháme, ale také se naše dobrodružství v kuchyni nesmírně těšíme. Kdo by mohl odolat domácímu jablkovému koláči?

Zdravá strava pro zdravé zuby

Stravovací návyky hrají velkou roli v ústní hygieně a v prevenci zubního kamene. Potraviny bohaté na cukr a škrob, jako jsou sladká jídla a nápoje, mohou podporovat tvorbu zubního kamene.

Naproti tomu, strava bohatá na ovoce a zeleninu - zvláště taková, která obsahuje hodně vlákniny, jako jsou jablka, mrkev nebo celer - může pomoci odstraňovat plak a pravidelně čistit zuby. Mimochodem, celer je také skvělý pro Emilovu stravu, takže vždy máme na stole něco zeleného!

Nezanedbávejte své zubní kontrolní návštěvy!

A nakonec, pravidelné návštěvy u zubního lékaře a dentální hygienistky jsou absolutně zásadní pro udržení našich úsměvů zářivými a zdravými. Specializovaní profesionálové mají výcvik, vědomosti a nástroje potřebné k účinnému odstranění zubního kamene a udržení našich zubů v ideálním stavu.

Pokud si tedy z celého článku vezmete jen jedinou věc, nechť je to tato: Nikdy nezanedbávejte své zubní kontrolní návštěvy! A právě tak, jak pečuji o sebe a svého manžela Jakuba, pečuji také o svého chameleona Emila - motýlí hlemýždi se skutečně neobejdeme bez pravidelných kontrolních návštěv veterináře!