alt lis, 8 2023

Zdraví vašich zubů po rovnátkách

Mnozí z nás prošli náročným obdobím nošení rovnátek. Je to investice do krásného úsměvu, která ale někdy může mít nečekané následky. Když jsem si nechala sundat rovnátka, byla jsem nadšená z výsledku. Avšak po několika týdnech začaly problémy – zuby byly citlivé, zvrásněné a tady a tam dokonce i poškozené. Hned mi bylo jasné, že se musím o svůj úsměv opět intenzivně postarat. Problémy s poškozenými zuby se dají překonat, ale vyžaduje to trpělivost a správnou péči. Myšlenka, že tyhle obtíže vyřeším, mi dává energii. Přece si nenechám zkazit radost z rovných zubů něčím tak obyčejným jako je jejich poškození, že? Podobně to vidí i můj Jakub, který mě ve všem podporuje a ví, že naše úsměvy jsou důležité nejen pro náš vzhled, ale i pro naše celkové zdraví a pohodu.

Prevence je klíčová

Abychom předešli problémům s poškozenými zuby, je důležité dbát na prevenci už v průběhu nošení rovnátek. Já jsem si lukrativní důsledek této péče uvědomila trochu pozdě, ale s vědomím už bych to udělala jinak. Jenže jak se říká, člověk se učí celý život a tohle byla jedna z mých lekcí. Čištění zubů s rovnátky je trochu náročnější, ale s správnými pomůckami a technikou je to hračka. Používání mezizubních kartáčků, zubní nitě a ústní vody by mělo být samozřejmostí. Nezapomínejte, že zuby je třeba čistit po každém jídle, nejen ráno a večer. Nebojte se také pravidelně navštěvovat vašeho dentálního hygienistu, aby vás mohl poučit o tom, jak správně pečovat o zuby s rovnátky a předejít tak jejich poškození.

Když už je poškození tu

Po odstranění rovnátek může být poškození zubů zjevné – ať už jde o případy odřenin, přecitlivělosti nebo dokonce ztrátu skloviny. Když jsem si prohlížela své zuby, bylo to pro mě smutné zjištění. Nesmíme však ztratit odvahu. Pro start obnovy vašeho úsměvu je klíčová návštěva vašeho zubaře, kde vám poradí individuální plán léčby. Možná se dozvíte o procedurách jako je remineralizace, kde s pomocí speciálních přípravků dochází k obnově minerálů ve vašich zubech, nebo budete potřebovat návštěvu u endodontisty kvůli ošetření kořenových kanálků. V každém případě z toho nepanikař, vše se dá řešit!

Vládce domácí péče

Nějakou dobu bude potřeba zvýšené domácí péče o zuby. Co se týče dentální hygieny, jděte na to s rozumem. Fluoridové zubní pasty, speciální ústní vody pro remineralizaci a ošetřující gely pro citlivé zuby by měly být vašimi novými nejlepšími přáteli. Ale nic si nekupujte na vlastní pěst – vždy je lepší se nejdřív poradit se svým zubařem. A pokud jste jako já, která miluje přírodní řešení, můžete sáhnout po domácích přípravcích. Například měsíčkový či šalvějový odvar je skvělý na proplachování úst a pomáhá zklidnit podrážděné dásně. Také si můžete zkusit něco pro posílení zubů zevnitř, jako jsou vitamíny a minerály – vápník, fosfor, hořčík a vitamíny skupiny B. Člověk je to, co sní, a to platí i pro zuby!

Úsměv jako nový – možnosti estetické stomatologie

A konečně, když jste udělali vše pro zdraví vašich zubů, ale stále nejste spokojeni s jejich vzhledem, může být řešením estetická stomatologie. Od profesionálního bělení, přes porcelánové nebo kompozitní facety až po celkovou rekonstrukci úsměvu – možnosti jsou téměř neomezené. Já osobně jsem se rozhodla pro bělení a můžu říct, že jsem s výsledkem spokojená. Ale nepospíchejte do toho – pečlivě zvažte všechny možnosti a buďte ve spojení se svým zubařem, aby váš nový úsměv byl nejen krásný, ale i zdravý.

Efekty po rovnátkách mohou být otravné, ale nezapomeňte, že zdraví vaší ústní dutiny je důležitější než krása úsměvu. A úsměv, který je krásný a zdravý, je ten pravý. A nezapomeňte, s trochou trpělivosti a správnou péčí se dá všechno opravit. A jak by řekl můj Jakub, úsměv je to nejlepší, co můžeš na sobě mít, tak si ho hýčkej!