alt lis, 7 2023

Sladká Pokušení a Očista Zubů

Popravdě řečeno, kdo si nedá rád dobrý dort? Eva, moje manželka, a já si občas dovolíme malou sladkou chvilku. Ale jak moc nám toto sladké pokušení může naškodit zubům? A jak moc času trvalo náš úsměv obnovit, když jsme zjistili, jak dlouho trvá pískování zubů?

Co je to vlastně pískování zubů?

Pískování zubů, které je známo také jako air-flow, je jeden ze zubních procedur zaměřených na odstranění skvrn a zubního kamene. Používá speciální přístroj, který stříká vodu, vzduch a jemný prášek na zuby, aby odstranil nejen skvrny, ale také bakterie a plak. Představte si to jako jemný prachový mrak, který při střetu se zubem funguje jako velmi jemný brusný papír. Musím se přiznat, když mi to lékař poprvé vysvětlil, měl jsem pocit, že jsem právě slyšel návod na vědecký experiment!

Jak probíhá procedura pískování zubů?

Doporučuji vám, abyste se na tuto proceduru připravili. Možná si myslíte, že jsem paranoidní, ale účinky kofeinu mohou být v kombinaci s tímto procesem... zajímavé. Eva mi jednoho dne připravila silnou kávu těsně před mým odchodem na proceduru a na zubním křesle jsem pak skoro skákal! Takže se snažte vyhnout kofeinu před návštěvou zubaře. A samotná procedura? Očekávejte pocit jemného drsnosti a zvuku podobného písku proudícímu skrze hodiny. Ale nebojte se, je to mnohem méně nepříjemné než vrtání zubů, to vám garantuji.

Kolik času pískování zubů zabere?

No, tady jsme u jádra věci. Kolik času budete muset strávit se zavřenou pusou a s hadičkou v ní? Z mé zkušenosti to obvykle trvá asi 20-30 minut, ale záleží na množství usazenin a skvrn na zubech. A nezapomeňte, že čas strávený v zubním křesle je investicí do vašeho zdraví a samozřejmě estetiky vašeho úsměvu. Kdo by nechtěl mít bílé a zářící zuby, že?

Kolikrát bychom měli absolvovat pískování zubů?

Odborníci na zubní hygienu doporučují absolvovat tuto proceduru přibližně jednou za šest měsíců. Pišťálka na mne, protože jsem to dříve přiznal, ale myslím si, že jsem to dělal méně často. Nevím, ale něco na tom zubním křesle mi na krk nepadá. Ale věřte mi, stojí to za to. Eva, která má ráda víno a kávu, si tohoto postupu cení a říká, že pokud by bylo po ní, pak by chodila každý třetí měsíc.

Jaká je cena pískování zubů?

Pro některé možná přijde cena za pískování zubů jako šok, ale musíte si uvědomit, že investujete do vašeho zdraví. Ceny se obvykle pohybují kolem 800 až 1000 Kč za jednu proceduru. Samozřejmě, záleží na tom, kde žijete a jaký zubní ordinaci navštěvujete. Ale dle mého názoru je to investice, kterou nedoporučuji šetřit.

Moje zkušenost

Vím, co si myslíte. Václav, proč bys platil za něco, co můžeš udělat doma? No, pokusil jsem se ten proces zreplikovat pomocí zubní pasty a starého kartáčku na zuby. Po pěti minutách jsem skončil úplně mimo dech a s pocitem, jako bych si právě prošel půlmaraton. Kromě toho jsem dostal vynadáno od Evy za ten nepořádek, co jsem udělal v koupelně. Všechno mělo chutnat po prášku a i když to bylo legrace, musel jsem uznat, že odborná péče je v tomto případě něco, co si uvědomuji a respektuji.